Przejdź do treści

To mój najlepszy sposób aby okiełznać temperamentne dziecko!

Rodzicielstwo bliskości, pozytywna dyscyplina, wychowanie klasyczne, wychowanie po francusku… Jest teraz tyle nurtów wychowawczych, że ja czasem się w nich gubię. Owszem, uważam, że to cudowne, że mamy dziś dostęp do wiedzy o rozwoju dziecka, wiedzy psychologicznej i możemy się nieustannie rozwijać jako rodzice, ale trzeba uważać aby nie utonąć w nadmiarze tych informacji. W ogromie różnych podjeść do wychowania dziecka, ja przyjęłam taką taktykę, że z każdego z poradników wybieram to co mi pasuje, co jest dostosowane do mojego dziecka. Najcudowniejszym jednak narzędziem dla mnie jest język miłości dziecka.

 Na początku zafascynowało mnie rodzicielstwo bliskości. Szkopuł jednak w tym, że ono mi przestało w pewnym momencie wystarczać. W  mojej ocenie ono sprawdza się w przypadku dzieci o spokojnym temperamencie. Wtedy rodzicu możesz sobie nieustannie podążać za potrzebami dziecka. Mój synek jest przeuroczy, ale i rozpiera go energia. Rzadko kiedy usiedzi w miejscu. Gdybym nieustannie podążała za jego potrzebami i robiła to, czego on oczekuje, o drzemkach w ciągu dnia mogłabym zapomnieć. Dlatego tez zastosowałam bardziej francuskie podejście do wychowania dziecka. Ma ono swój rytm, drzemki oraz porę snu o określonej porze. Sen w ciągu dnia wyszedł nam wspaniale.

Jeśli czytałaś moją książkę DROGA DO SZCZĘŚLIWEGO ZWIĄZKU, to wiesz, że jestem ogromną fanką języków miłości ukutą przez Garego Chapmana. Te języki miłości doskonale budują małżeństwo, ale mogą też doskonale budować relację rodzic-dziecko. Chodzi w nich o to aby poznać dobrze swoją latorośl obserwując. Możemy stosować najróżniejsze metody wychowawcze, ale jeśli nie masz rodzicu wartościowego czasu dla swego dziecka, to i one się na nic zdadzą. Moja kolezanka psychoterapeutka przyjmuje obecnie na terapię dzieci z tzw. dobrych, majętnych domów, które mają wszystko, ale brak im najważniejszego. Czasu i uwagi zapracowanych rodziców. Stąd młodzi ludzie leczą się z depresji, anoreksji, czy innych uzależnień.

 

Dlatego najlepsze co Ty i ja możemy zrobić dla naszego dziecka, to dać mu swój czas, poznać język miłości dziecka. Twojego dziecka. A oprócz tego pokazać czym jest prawdziwa miłość między rodzicami. Jestem pewna, że przyczyną wielu niewłaściwych zachować u dzieci jest pusty zbiornik na miłość i nie ma czegoś takiego jak niegrzeczne dziecko bez powodu. Każde  ma swój język miłości, który najlepiej do niego przemawia, koi jego duszę i zaspokaja jego potrzeby. Jeśli rodzic nie odkryje języka miłości dziecka,  może ono czuć się nie kochane. Każde dziecko, tak jak dorosły, ma swój język miłości, który przemawia do niego wyraźniej niż pozostałe.

JEST PIĘĆ JĘZYKÓW MIŁOŚCI DZIECKA

1.Wyrażenia Afirmatywne

Dzięki temu językowi masz szansę potwierdzić wartość dziecka za pomocą słów „Kocham Cię”, „Świetnie, że posprzątałeś po sobie zabawki”, „Dziękuję, że pomogłeś mi przy krojeniu warzyw do obiadu”. Zwykłe słowa „ Kocham Cię” mogą być jak łagodny deszczyk spadający na duszę dziecka. Zaś ostre, wypowiedziane w złości, potrafią zniszczyć u dziecka poczucie wartości. Nasz maluch może je zapamiętać do końca życia

2. Podarunki

Tak, wiem. Z podarunkami trzeba dziś uważać, bo współczesne dzieci maja wręcz nadmiar zabawek. Warto jednak do tematu podejść odrobinę inaczej. Jeśli dajesz dziecku podarunek, sugerujesz mu „ktoś o mnie pomyślał”. Nie chodzi o to aby były to jakieś kosztowane prezenty. Dla trzy-czteroletniego malucha wielką wartość będą miały kasztany zapakowane w pudełeczko. Ale uwaga! Prezentów nie należy dawać tylko dlatego, że dziecko posprzątało po sobie zabawki. To jest opłata za wyświadczoną przysługę. Podarunki daję swojemu dziecku, dlatego że je kocham.

3.Drobne przysługi

Powie ktoś „Ale jak to ja mam dziecku robić drobne przysługi?! Przecież to ono powinno mi przynieść szklankę wody!”. Ano tak to. Jeśli zrobisz coś dla dziecka, czego na danym etapie rozwoju samo nie potrafi zrobić, wyrazisz mu miłość. Kiedy np. poprosi Cię o ukochane naleśniki. Tym językiem mówi prawie każdy rodzic. Najpierw gdy zmienia dziecku pieluchy, pielęgnuje niemowlę. Przez kolejnych zaś kilkanaście lat, gdy przygotowuje mu posiłki, pierze ubrania. Jeśli robimy to z życzliwością, wyrażamy w ten sposób miłość. A gdy dzieci dorosną, służymy im, ucząc umiejętności potrzebnych w życiu dorosłym. Tak aby same umiały o siebie zadbać przygotowując posiłki lub wymieniając żarówkę w lampce.

4. Dobry czas

Dobry czas, to poświęcanie dziecku nie podzielnej uwagi. Gdy masz małe dziecko, może chodzić o wspólne siedzenie na podłodze z nim i toczenie piłki albo czytanie mu książeczki. Gdy masz starsze dziecko, dobry czas może polegać na tym, że bawisz się z nim razem na placu zabaw, zbierasz kasztany, grasz w grę planszową czy szachy. Chodzi o to aby odkrywać zainteresowania dziecka i wchodzić z nim w jego wspólny świat. 

5. Dotyk

Dotyk to przytulenie i całusy, ale też klepnięcie po plecach, położenie ręki na ramieniu, trzymanie za rękę przy przechodzeniu przez ulicę.  Np. chłopcy jako wyraz miłości ze strony ojca mogą poczytywać zaczepki. Tzn. tata przechodzi, zaczepia syna a później sa zapasy na podłodze. 

Każde dziecko ma swój ojczysty język miłości, który przemawia do niego bardziej niż inne. Mój syn uwielbia gdy ma moją niepodzielną uwagę. Już wiem, że jego językiem miłości jest dobry, wspólny czas. Tak jestem w stanie okiełznać jego temperament.

Jak odkryć język miłości dziecka?

  • Obserwuj je. Jeśli chce być niesustannie przytulane, głaskane po głowie, to zapewne jego językiem miłości jest dotyk. A jeśli syn krzyczy niesutannie do Cibie, że przygotowałaś mu pyszne jedzenie, to zapewne jego językiem miłości są wyrażenia afiramtywne.
  • Słuchaj próśb swojego dziecka. Zobacz co się kryje najczęściej w jego komunikatach. Jeśli nieustannie prosi o wyjście na plac zabaw, do parku, to jego językiem miłości jest dobry czas. 
  • Słuchaj jego skarg. „Dlaczego nic mi nie przywiozłeś z podróży?”. Takie pytania oznaczają, że Twoje dziecko lubi podarunki

Właściwy język miłości dziecka i posługiwanie się nim, nie wyeliminuje wszystkich jego niewłaściwych zachowań. Ale może pomóc je okiełznać. Ja gdy poświęcam uwagę mojemu synowi, przejawia znacznie mniej niewłaściwych zachowań.

 

Autorka CzasNaZiemi.PL

Kasia Nowosielska – Sielski Czas na Ziemi

Poczuj się sielsko na moim blogu!

Mam nadzieję, iż spodobał Ci się ten wpis. Jeśli chcesz mieć ze mną bardziej osobisty kontakt, możesz pozostać ze mną w bliższym kontakcie. Wyślę Ci od siebie  co jakiś czas mój sielski list, który Cię zmotywuje  do działania ale i da do myślenia. Chcesz być ze mną w kontakcie? Bo ja bardzo, z Tobą moja Droga Czytelniczko. Wystarczy, że klikniesz niżej. Czeka tam też na Ciebie prezent 

TAK, ZAPISUJĘ SIĘ

– polub stronę kasianowosielska.pl na Facebooku, jest tam sporo wartościowej treści o relacjach
– pooglądaj INSTAGRAMA przenieś się w mój świat dobrych relacji – nieskończony zbiór moich chwil szczęścia dnia (nie)codziennego!

 

foto. Anna Mioduszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *