Na co tak na prawdę zasługujesz?

Zasługujesz na to – to zwodnicze hasło, które popycha nas do porównywania się z innymi i kupowania więcej i więcej.

„Jesteś tego warta. Zasługujesz na to!” – pamiętasz to hasło? To slogan reklamowy marki Loreal, który miał zachęcać Cię m.in. do zakupu super innowacyjnego tuszu do rzęs. No bo jak tu nie ulec tej zachciance gdy widzisz na ekranie telewizora lub komputera długowłosą piękność z rzęsami jak wachlarze. Mówisz więc sobie, że  i Ty zasługujesz na to i biegniesz na drugi dzień do drogerii aby kupić sobie cudowny tusz.

Nie mniej jednak „Zasługuję na to” jest jednym z najbardziej niebezpiecznych sloganów jakie krążą w naszej plancie. Wpędza ludzi w większe  kłopoty  niż się sami tego spodziewają. Nie tylko wywołuje u  nich stan ciągłego porównywania się do innych, zazdrość ale jeszcze i debet na koncie.

Zasługujesz na to – Długi

Pamiętam dokładnie jak to słowo „zasługuję na to” drenowało mój portfel. Działo się to w czasach gdy pracowałam w redakcji dużego dziennika. Praca była stresująca, pod dużą presją czasu. Prawie codziennie pisałam jakiś artykuł, który musiał być oddany i sprawdzony na czas, zanim gazeta pojedzie do drukarni. I jak wychodziłam o 17-18 z redakcji czułam się jak taki napompowany balon, z którego stopniowo uchodziło powietrze.

W drodze powrotnej z pracy do autobusu, który zawoził mnie do domu, przechodziłam „na skróty” przez pewną dużą galerię handlową w centrum Warszawy. Ten skrót był jednak zdradziecki. Aby się odstresować wstępowałam do sklepu niby tylko sprawdzić co tam nowego, a tak na prawdę co rusz coś kupowałam. Tłumacząc sobie „przecież tak ciężko pracowałaś dziś, więc kup sobie”. Pojawiałam się w domu 1,5 godziny później niż planowałam jeszcze bardziej zmęczona niż bezpośrednio po pracy a moja szafa zapełniała się jakimiś niepotrzebnymi kieckami. Teraz bym pewnie nie miała czasu robić obchodu po sklepach bo biegłabym do dziecka, ale i wtedy mogłam przyjść wcześniej do domu aby przygotować sobie chociażby wcześniej kolację. Wszystko przez słowa „zasługujesz na  to”.

Zasługujesz na to – Porównania 

Portfel to jedno. Słowa „zasługujesz na to„ mogą siać spustoszenie w  naszej głowie. Powodować zazdrość. Bo jak sobie pomyślisz np. tak „Pracuję ciężej niż ona. Powinnam więc mieszkać w tak pięknym domu. Zasługuję na to”. I zaczyna się porównywanie. A przecież dopóki ta „ona” nie powie Ci całej swojej historii, nie wiesz czy ma to rzeczywiście ze swojej pracy czy z czegoś innego. Projektujemy sobie życie innych ludzi a te nasze wyobrażenia są najczęściej oparte na fałszywych założeniach. Żyjemy cudzym życiem, nie swoim.

I ja wpadam w tą pułapkę czasem. Okazjonalnie, ale robię to. Zaczynam sobie mówić, że na coś zasługuję. Albo lepiej. Przekonuję siebie, że powinnam mieć tę samą rzecz co ona a nawet lepszą. „Kaśka, zasługujesz na wakacje. Jesteś taka zmęczona” I wtedy zaczyna się wewnętrzny krzyk „Chcę tego, chcę tego właśnie teraz”.  Zwłaszcza gdy bez celu skroluję Instagrama lub Facebooka albo za dużo czasu spędzam na rozmyślaniu.

 

Muszę się wtedy zatrzymać, przywołać do porządku i rzecz sobie „Na nic nie zasługujesz”. Ciesz się, że codziennie rano się budzisz i oddychasz. Bo jaką masz gwarancję, że obudzisz się rankiem a nocą Twojego domu nie nawiedzi huragan i nie zawali się na ciebie dach?Jedyną rzeczą, na którą zasługuję jest kupić sobie to na co mnie stać  na dany moment bez konieczności brania na to pożyczki czy kredytu.

Jedną z osób, u której nigdy nie usłyszałam słowa, że „zasługuję na to”  jest moja mama. To skromna kobieta i minimalistka z natury. Bez dorabiania sobie żadnych filozofii. Nawet jak dostaje droższy prezent mówi, że nie zasługuje na to, że jej przecież nie potrzeba. I jakoś nigdy nie drenowała swojego portfela i nie ulegała zachciankom. A pracuje ciężko całe życie.

A Ty na co zasługujesz?

POCZEKAJ! SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?

Jeśli spodobał Ci się przeczytany właśnie tekst to możesz pomóc mi  rozprzestrzeniać opowieść o tym jak tworzyć dobre relacje. Masz kilka opcji. To tylko jedno Twoje kliknięcie a znaczy bardzo wiele.

– polub ten wpis na Facebooku
polub CzasNaZiemi na Facebooku, jest tam sporo wartościowej treści o relacjach
– pooglądaj Instagrama przenieś się w mój świat dobrych relacji – nieskończony zbiór moich chwil szczęścia dnia (nie)codziennego!
zapisz się na newsletter –  tu po prawej stronie, czekają tam na Ciebie dwa prezenty, dzięki którym nauczysz się dogadywać z innymi i negocjować. Pozostaniemy też w kontakcie.