Przejdź do treści

Ta osoba zniesie lepiej stres z powodu epidemii.

To co się dzieje dookoła musi w tobie wywoływać ambiwalentne odczucia.Z jednej strony w ludziach poziom lęku  i stresu zwiększył się. Jesteśmy cały czas bombardowani informacjami o ilości zachorowań, ilości zgonów, różnymi bardzo dramatycznymi historiami. Masz prawo bać się o życie, o życie swoich bliskich o przyszłość. Przecież nikt nam nie potrafi odpowiedzieć czy potrwa to miesiąc, czy może rok?

Nikt nam nie odpowie na pytanie, jak będzie wyglądać świat kiedy już ta pandemia się skończy i czy w ogóle w przewidywalnym czasie życie wróci do normy? Z drugiej zaś strony, jesteśmy skazani na izolację, pozostawanie w domu. W związku z tym uruchamia nam się potrzeba bycia razem. Człowiek ma taki atawistyczny odruch życia w stadzie. 

Komunikacja sposobem na stres

Na szczęście mamy internet. Możemy komunikować się z bliskim przez telefon. Jesteśmy o tyle w lepszej sytuacji niż uczestnicy epidemii dżumy z XVI w., że mamy wiedzę. Żyjemy w nieco mniejszej niepewności, gdyż na bieżąco możemy sprawdzać co słychać u naszych bliskich.Choć nie ma co ukrywać, że kontakty on-line nie zastąpią relacji osobistej. Do komputera trudno jest się przytulić, czy potrzymać go za rękę, a ludzie takiej bliskości bardzo potrzebują.

Prof. Katarzyna Dudek, psychiatra mówi w wywiadzie dla jednego z ostatnich wydań „Rzeczpospolitej”, że lekarze pomagający osobom z depresją w starszym wieku, zazwyczaj zachęcają seniorów do tego aby  gromadzili się w jakichś klubach, korzystali z zajęć dedykowanych seniorom i każdej aktywności, która pozwoli na kontakty z ludźmi. A w obecnej sytuacji to jest niemożliwe.Teraz nasi rodzice i dziadkowie mogą się lękać o własne zdrowie pogłębione poczuciem izolacji. Nie pomagają im informacje o dramatycznych wyborach lekarzy dotyczących selekcji chorych. I weź, powiedz swojej babci aby nie oglądała za dużo telewizji skoro w tym momencie uważa, że to jej okno na świat.

Młodzi też nie mają łatwo. Są ograniczeni, nie mogą się spotykać, nie mogą imprezować, ale jest w tym taki element nowości, może nawet atrakcyjności, pewnej ekscytacji tym co się dzieje, mniejszego poczucia zagrożenia, bo osoby młode są mniej zagrożone, niż osoby starsze.  Prof. Katarzyna Dudek tłumaczy jednak, że  ten czas pobudzenia szybko minie jeśli ta izolacja będzie się przedłużać. Ta ekscytacja w następnym etapie ustąpi miejsca znużeniu, zmęczeniu, złości i młodych też dopadnie stres z powodu epidemii.

Stres z powodu epidemii ma fazy

Jest taka ciekawa teoria psychologii stresu ukuta przez Selyego.  Reakcja na nagły stres dzieli się na trzy fazy. 

  1. Szoku
  2. Adaptacji
  3. Wyczerpania

Społeczeństwo polskie po początkowym szoku związanym z epidemią i izolacją, zaczęło się adaptować do nowej rzeczwywistości, pojawiły się zachowania altruistyczne, ludzie niosą sobie nawzajem bezinteresowną pomoc np. szyją maseczki dla szpitali, udzielają się wolontariacko w placówkach medycznych czy robią zakupy seniorom. I to jest bardzo dojrzała reakcja na stres z powodu epidemii koronawirusa

Niemniej, jednym  z mechanizmów obronnych jest także humor.  Umożliwia on zachować namiastkę zaburzonego szczęscia.To dobrze, że w internecie pojawia się mnóstwo memów dotyczących pandemii. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie można śmieć się z nieszczęścia, ale gdy człowiek staje w obliczu tego typu katastrofy, na którą nie ma żadnego wpływu, to może rwać włosy z głowy i płakać, albo próbować oswoić traumę wykorzystując poczucie humoru.

Kolejnym etapem może być już wyczerpanie. Zobojętnienie na wszystko. 

Najtrudniejsza faza stresu powodu epidemii

Być może jeśli to wszystko szybko się zakończy niektóre osoby nie dojdą do tego etapu. A nawet jeśli izolacja się przedłuży, to epidemię zniosą najlepiej te osoby, które mają zasoby w sobie i swoim otoczeniu, na przykład mają poczucie bezpieczeństwa materialnego i oparcie w rodzinie czy innych bliskich osobach.  Czyli dobre silne relacje. Mają teraz ogromne znaczenie. Uczę o tym od lat!

Ponadto izolację zniosą lepiej osoby, które cechują się odpornością na stres, nawet stres z powodu epidemii,  stosują dojrzałe mechanizmy radzenia sobie z nim, prowadzą zdrowy tryb życia, potrafią twórczo spędzać czas izolacji, odosobnienia. A nawet jeśli są singlami, to łatwiej będzie im przejść ten etap, gdy mają kontakty z przyjaciółmi. -Z pewnością poziom stresu zmniejsza obecnie perspektywa pewnego zatrudnienia, fakt, że mamy oszczędności. Pomaga też brak uzależnień i czy problemów psychicznych w przeszłości.- mówi psycholog Katarzyna Sarnicka.

Inne podejście do stresu z powodu epidemii

W której fazie stresu z powodu epidemii jesteś? Dobrze zdać sobie z tego sprawę. Jeśli chcesz utrzymać równowagę psychiczną,  ważne abyś zaakceptowała  różne pojawiające się emocje, szczególnie te negatywne, jak też ograniczeń z jakimi się teraz spotykamy.

I pamiętaj, że  fakt, że spotykają nas kłopoty nie zawsze zależy od nas samych. Na to nie mamy wpływu. Mamy wpływ jednak na to jak zareagujemy na trudną sytuację. Możemy wpłynąć na to jak poradzimy sobie ze swoim strachem.

Przykład?

1. Widzisz kolejkę do apteki i…
a) Możesz się wściec i zepsuć sobie cały dzień
b) Możesz pomyśleć „to dla naszego dobra są te odstępy” i postanowić że uśmiechniesz się do farmaceutki

2. Widzisz z okna niebywale puste ulice i…
a) Możesz pomyśleć „Boże, wszyscy umrzemy”
b) Ale możesz też pomyśleć „To będzie jedno z takich wydarzeń jak World Trade Center, ale przetrwamy i to”

Rozumiesz? Jest różnica między sytuacjami a i b. I tę różnice tworzysz Ty! 

Na koniec powiem Ci jak ja radzę sobie z epidemią. Opacie daje mi rodzina. Terapią jest też pisanie. Ot, choćby tego artykułu dla Ciebie. Czerpię też z swoich wewnętrznych zasobów. Spokoju ducha budowanego latami. Jedni medytują a ja się modlę. W zasadzie po chrześcijańsku też medytuję. 

Autorka CzasNaZiemi.PL

Kasia Nowosielska – Sielski Czas na Ziemi

Poczuj się sielsko na moim blogu!

Mam nadzieję, iż spodobał Ci się ten wpis. Jeśli chcesz mieć ze mną bardziej osobisty kontakt, możesz pozostać ze mną w bliższym kontakcie. Wyślę Ci od siebie  co jakiś czas mój sielski list, który Cię zmotywuje  do działania ale i da do myślenia. Chcesz być ze mną w kontakcie? Bo ja bardzo, z Tobą moja Droga Czytelniczko. Wystarczy, że klikniesz niżej. Czeka tam też na Ciebie prezent 

TAK, ZAPISUJĘ SIĘ

– polub stronę kasianowosielska.pl na Facebooku, jest tam sporo wartościowej treści o relacjach
– pooglądaj Instagrama przenieś się w mój świat dobrych relacji – nieskończony zbiór moich chwil szczęścia dnia (nie)codziennego!

1 komentarz do “Ta osoba zniesie lepiej stres z powodu epidemii.”

  1. Pingback: 6 rzeczy, które pomagają mi, ale pomogą i tobie pokonać kryzys !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *