Przejdź do treści

Najlepsze książki na prezent gwiazdkowy

Jestem książkożercą, książkoholikiem. Mogłabym książki ćpać całymi dniami. Uwielbiam oplątać swój umysł słowami płynącymi z tekstu pisanego i wchodzić w buty autorów książek. Odlatuję wówczas w inną czasoprzestrzeń i wszelkie problemy znikają z pola widzenia. Nie wiem w zasadzie skąd mi się wzięło książkoholictwo. Może stąd, że od zawsze wiedziałam, że książka jest najtańszym i najłatwiejszym sposobem przekazywania wiedzy czy inspiracji. Korzystałam z tego kiedyś, korzystam do dziś.

Książki na prezent są najlepsze

Pamiętam, że gdy studiowałam, a trzeba było wówczas trochę oszczędzać, to zawsze marzyłam, że będę mogła kiedyś wejść do księgarni i kupić sobie dowolną liczbę książek. Co mi się tylko zamarzy. To był dla mnie synonim luksusu. Dziś wydaję na książki nie małe sumy. I nie rozumiem całej tej idei minimalizmu wyzbywania się książek. Ja do swoich często wracam, więc jakże mogłabym się ich pozbyć? Książka jest także najlepszą i całkiem tanią formą prezentu, jakim możemy obdarzyć drugą osobę. Dlatego na gwiazdkę, mam dla Was kilka perełek. 

 

Katarzyna Nowosielska „Droga do szczęśliwego związku”

Oczywiście niezmiennie będę polecała swoją książkę. Pozycja dla każdego kto żyje w małżeństwie, w narzeczeństwie i chce wspólnie z drugą osobą popracować nad relacją. To książka, dla osób, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce, umocnić swoją miłość a są zapracowane i z trudem znajdują czas dla siebie. Ale także dla par, które nie chcą czekać już dłużej z założonym rękami aż ich małżeństwo totalnie się rozsypie, ale wziąć sprawy w swoje ręce. Przeciwdziałać trudnościom. Do niedzieli, 1 grudnia można kupić  „Drogę do szczęśliwego związku” ze specjalną zniżką – 20 %  na Black Friday. Wystarczy kliknąć na powyższe zdjęcie.

 

KSIĄŻKI NA PREZENT – POWIEŚCI

 

Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy”

Jeśli myślę „książki na prezent” do głowy przychodzi mi jedna z najnowszych powieści Magdaleny Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy”. To powieść osadzona w czasach drugiej wojny światowej, na Kaszubach. Jej bohaterami są młodzi ludzie, którzy snują plany na przyszłość, aż tu nagle zastaje ich wojna. Powołania do służby, pożegnania z najbliższymi itd. Świeżo upieczona mężatka Adela też musi pogodzić się z tym, że jej ukochany idzie na wojnę. W dodatku będzie walczył po stronie niemieckiej. Magdalena Witkiewicz genialnie pokazuje jak skomplikowana była wówczas sytuacja etniczna i narodowościowa na Kaszubach. Wielu tamtejszych mieszkańców po prostu musiało walczyć w Wermachcie, gdyż mieli korzenie niemieckie. Adela zostaje sama. Wojna wykrada jej młodość. Czeka na powrót męża, ale daremnie.Wraca  za to jego najlepszy przyjaciel, który też kocha się w Adeli. Mamy tu klasyczny trójkąt miłosny i nieco przypomina mi się film „Pearl Harbour”. Adela czeka i co z tego wynika? O tym przekonasz się czytając książkę. Na miłość czeka też wnuczka Adeli, która po latach odkrywa pamiętniki babci. One obie czekają aż nadejdzie odpowiedni czas aby oddać się miłości. Czy się doczekają? Polecam książkę

 

Kristin Hannah „Słowik”

 

Wspaniała powieść, której akcja dzieje się podczas II wojny światowej we Francji. Na południu kraju mieszkają dwie kobiety. Dwie siostry, jakże różne. Starsza ma męża i dziecko, ale jej ukochany idzie na wojnę. Młodsza to niepokorna dusza, która służy w konspiracji i ciągle pakuje się w jakieś problemy. Do domu starszej zostaje zakwaterowany niemiecki, wysoko postawiony żołnierz. Później kolejny. Kobieta ma zapewnić im wikt i opierunek. A czasem nawet i jeszcze więcej. Pokornie czeka na męża i przeżywa dramaty. Za wszelką cenę chce ochronić swoją córkę.

Kiedyś myślałam, że skoro Francuzi szybko poddali się Hitlerowi, to i bezboleśnie przeżyli wojnę. Nic bardziej mylnego. Każdy naród przeszedł swoją gehennę. Wojna pokazana z perspektywy  opuszczonej, francuskiej kobiety, to także horror. Trauma, która jest do przeżycia tylko dzięki kobiecej wewnętrznej sile i charyzmie matki, która musi chronić swe dziecko.

 

KSIĄŻKI NA PREZENT – ROZWOJOWE

 

Nick i Kana Vujcic „Miłość bez granic”

Absolutnie jedna z najpiękniejszych opowieści miłosnych jakie w życiu widziałam, czytałam. Jeśli nie znasz jeszcze Nicka Vujcica nadmienię krótko, że to australijski mówca motywacyjny, autor książek, który  nie ma rąk ani nóg a robi wielkie rzeczy. Jest  głęboko wierzącym protestantem, synem pastora, a z powodu swego wyglądu ma za sobą próbę samobójczą. Mimo przeszkód, kreuje piękne życie. Poznał cudowną kobietę i ma z nią dwoje dzieci. W książce oboje opowiadają o początkach swego związku, o ich chrześcijańskim podejściu do małżeństwa, o czystości przed małżeńskiej. Miłość piękna jak niebo, do którego oboje zmierzają.

W ich opowieści „znalazłam wiele cennych rad i wskazówek odnośnie tego jak budować udane małżeństwo. M.in. takie: „Od razu zaakceptuj fakt, że w małżeństwie zdarzają się konflikty. Twoim celem wówczas wcale nie powinno być odniesienie zwycięstwa. Zamiast tego, spójrzcie na problem z małżeńskiej perspektywy. Znajdźcie kompromis a później podejmijcie decyzję o wprowadzeniu zmian.

Carol Dweck „ Nowa psychologia sukcesu” 

To książka napisana przez wybitną, amerykańską profesor psychologii. Obala stereotypy na temat sukcesu i dróg dojścia do niego. Nie będzie przesadą jeśli napiszę, że to książka, która zmieniła moje życie. Niby działałam już wcześniej podświadomie według zaleceń autorki, ale dostałam po jej przeczytaniu kopa motywacyjnego.

Carol Dweck wymienia dwa typy ludzi. Pierwsi są nastawieni na trwałość, drudzy zaś na rozwój. Pierwsi uważają, że jeśli do jakiejś dziedziny nie masz talentu, to nie jesteś w stanie nic osiągnąć. Drudzy zaś twierdzą, że talent to jest tylko promil sukcesu. Liczy się praca, wytrwałość i nastawienie na to, że dziś całe życie trzeba się uczyć. Jestem w tym drugim zespole. A Carol Dweck podaje wiele przykładów ludzi, którzy niekoniecznie dzięki talentowi odnieśli sukcesy, ale raczej dzięki wytrwałości i pracowitości. Przykłady: Michael Jordan czy Mozart.

Amerykańska profesor przestrzega też przed sposobem w jaki chwalimy nasze dzieci. Warto doceniać je nie za to, że do czegoś mają talent, że coś im przychodzi z łatwością. Lepiej nagradzać je dobrym słowem  za to, że coś im wyszło dzięki pracowitości. Wówczas dziecko ma motywację do działania. Chwalone zaś za talent, spoczywa na laurach i często nie chce mu się podejmować wyzwań. Bo po co ma się wysilać np. przy grze w szachy skoro ona mu przychodzi z trudem a może pograć w piłkę i z łatwością strzela gole

Malcom Gladwell „Błysk”

To książka z kategorii rozwojowo-psychologicznych. Amerykański autor bestsellerów tym razem  pisze co tak naprawdę decyduje o tym, że kupujemy dane produkty,  z kim bierzemy ślub lub na kogo głosujemy? Nie jest to jednak zawsze efekt naszych dogłębnych przemyśleń i analiz. Malcolm Gladwell pokazuje, że wybory i decyzje biznesowe, osobiste czy polityczne – podejmujemy błyskawicznie i instynktownie. Jeśli chcemy poznać siebie i innych oraz motywy naszych decyzji, musimy zrozumieć, jak działa mechanizm błyskawicznego osądu. Gladwell podaje, że w większości wypadków człowiek wcale nie podejmuje decyzji racjonalnie. Raczej otwiera się na sugestie i stereotypy  oraz uprzedzenia, mimo że ich wcześniej nie podzielał. Bo człowiek nie jest istotą racjonalną, ale emocjonalną

Pozycje, które wymieniłam, to idealne książki na prezent gwiazdkowy bo są to zarazem najlepsze książki jakie przeczytałam w 2019 r.


Autorka CzasNaZiemi.PL

Kasia Nowosielska – Sielski Czas na Ziemi

Poczuj się sielsko na moim blogu!

TAK, ZAPISUJĘ SIĘ

  • polub stronę Kasia Nowosielska na Facebooku, jest tam sporo wartościowej treści o relacjach
  •  pooglądaj Instagrama przenieś się w mój świat dobrych relacji – nieskończony zbiór moich chwil szczęścia dnia (nie)codziennego!
  • zasubskrybuj mój kanał na Youtubie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *