Przejdź do treści

Jak stawiać granice w relacji rodzic-dziecko?

Dojrzałość emocjonalna to umiejętność tworzenia prawdziwej, opartej na szacunku więzi. Polegającej na tym, że osoby tworzące tę więź akceptują swoją odmienność. Dojrzałość nie jest jednorazowym zrywem, ale towarzyszeniem sobie w całości lub części życia

Dojrzałości emocjonalnej oczekujemy od rodziców. Bo to mentorzy, przewodnicy życia. Najważniejsze dla dziecka osoby. Przynajmniej w pierwszych latach jego życia.

Powinni kojarzyć się z dojrzałością emocjonalną. Czyli empatią, bezpieczeństwem, wsparciem, akceptacją, czasem dla dziecka, zainteresowaniem jego sprawami. Niestety nie zawsze tak jest… A po świecie chodzi szereg niedojrzałych dorosłych osób. Trafiają mi się czasem takowe na mediacjach. I ciężko z nimi dojść do porozumienia.

Jak stawiać granice w rodzinie?

Rodzice oczekujący od dziecka wyjątkowego traktowania, bezwzględnego posłuszeństwa, histerycznie reagujący na odmienne zdanie u niego, właśnie są niedojrzali emocjonalnie. Nie są także dlatego, że nie są zainteresowani doświadczeniem bliskości emocjonalnej. Czyli wzajemnym poznawaniem się i zyskiwaniem głębokiego zrozumienia drugiej osoby. Dzielenie się najgłębszymi uczuciami tworzy zaś satysfakcjonującą więź, w której osoby zaangażowane w relacje stają się sobie drogie.

Jeśli wychowali cię niedojrzali emocjonalnie opiekunowie i czujesz, że tkwisz w toksycznej relacji, obejrzyj ten film.

Kasia Nowosielska – Sielski Czas na Ziemi

Poczuj się sielsko na moim blogu!

Mam nadzieję, iż spodobał Ci się ten wpis. Jeśli chcesz mieć ze mną bardziej osobisty kontakt, możesz pozostać ze mną w bliższym kontakcie. Wyślę Ci od siebie  co jakiś czas mój sielski list, który Cię zmotywuje  do działania ale i da do myślenia. Chcesz być ze mną w kontakcie? Bo ja bardzo, z Tobą moja Droga Czytelniczko. Wystarczy, że klikniesz niżej. Czeka tam też na Ciebie prezent 

TAK, ZAPISUJĘ SIĘ

– polub stronę kasianowosielska.pl na Facebooku, jest tam sporo wartościowej treści o relacjach
– pooglądaj INSTAGRAMA przenieś się w mój świat dobrych relacji – nieskończony zbiór moich chwil szczęścia dnia (nie)codziennego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *