Przejdź do treści

Jak poradzić sobie z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami?

Gdybyś mógł wyobrazić sobie idealny świat, to jakby on wyglądał? Może byłby to biblijny raj skąpany w słońcu i soczystych kolorach, w którym Adam i Ewa żyją w miłości. Kochają siebie nawzajem, żyją w przyjaźni z przyroda, ze zwierzętami. 

Żyją w największej miłości i pokoju ze swoim dziećmi. Są im mentorami, przewodnikami i idealnymi opiekunami. Uczą dzieci jak budować zdrowe i głębokie więzi. A w odpowiednim czasie umieją wypuścić spod swoich skrzydeł i zaakceptować odrębność swojego dziecka. 

Niedojrzali emocjonalnie rodzice są wśród nas

Niemniej jednak, to utopia. I ty i ja wiesz, że w wielu wpadkach dzieci wychowują nieidealni rodzice. Choć wydaje się, ze opiekunowie powinni być dla dzieci ostojami bezpieczeństwa i źródłem miłości. Może zastanowisz się przez chwilę czym tak naprawdę jest dojrzałość emocjonalna?  To umiejętność tworzenia prawdziwej, opartej na szacunku więzi. Polegającej na tym, że osoby tworzące tę więź akceptują swoją odmienność. Dojrzałość nie jest jednorazowym zrywem, ale towarzyszeniem sobie w całości lub części życia

Rodzice oczekujący od dziecka wyjątkowego traktowania, bezwzględnego posłuszeństwa, histerycznie reagujący na odmienne zdanie u niego, właśnie są niedojrzali emocjonalnie. Nie są także dlatego, że nie są zainteresowani doświadczeniem bliskości emocjonalnej. Czyli wzajemnym poznawaniem się i zyskiwaniem głębokiego zrozumienia drugiej osoby. Dzielenie się najgłębszymi uczuciami tworzy zaś satysfakcjinującą więź, w której osoby zaangażowane w relacje stają się sobie drogie. 

Zapytasz pewnie czym jeszcze charakteryzują się osoby niedojrzałe emocjonalnie?  One nie potrafią samodzielnie regulować swojej samooceny i potrzebują być dowartościowane przed świat zewnętrzny, przez poklask bo nie potrafią czerpać swojej wartości ze swojego wnętrza. 

Niedojrzali emocjonalnie rodzice rzucają urok na dziecko

Co ciekawe rodzicie niedojrzali emocjonalnie lub inne, być może bliskie ci osoby, które są niedojrzałe emocjonalnie rzucają na ciebie urok. Sprawiają, że ty chcesz się dopasowywać do takich osób, przejmujesz ich nastroje i czujesz się winny gdy one się złoszczą na ciebie albo mają jakieś inne swoje niepowodzenia. To przypomina nieco kontakt z wampirem energetycznym, który wysysa z ciebie energię i po spotkaniu z nim świat jawi ci się w ciemnych barwach. 

Niestety niedojrzałość emocjonalna rodziców często obnażą się podczas rozwodu. Każde z rozwoadzących się opiekunów próbuje przeciągnąć dziecko/dzieci na swoją stronę i nastawić przeciwko drugiemu. Obseruję to często podczas mediacji gdy rozwodzący się mąż i żona deklarują, że robią wszystko dla dobra ich dzieci a w rzeczywistości często nimi manipulują. 

Jakie cechy mają niedojrzali emocjonalnie rodzice

Oto 10 symptomów rodziców niedojrzałych emocjonalnie. Ale żeby określić opiekunów takimi, tych   zjawisk w zachowani musi  wystąpić kilka

  1. Wymuszanie zachowań u dzieci
  2. Pozostawienie dziecka w emocjonalnym osamotnieniu
  3. Zepchnięcie dziecka na drugie miejsce
  4. Ukrywanie wrażliwości przed dzieckiem
  5. Oczekiwanie, że dziecko będzie odczytywało nastroje rodzica
  6. Spychanie odpowiedzialności na dziecko
  7. Pozbawianie dziecka autonomii emocjonalnej i wolności psychicznej
  8. Rujnowanie dziecku przyjemność i sadyzm
  9. Brak poszanowania granic indywidulaności u dziecka
  10. Oczekiwanie, że dziecko będzie się interesowało życiem rodziców ale nie interesowanie się życiem dziecka

Jeśli widzisz większość tych zachowań u swoich rodziców, to być może mają oni nieustanną potrzebę demonstrowania swojej władzy nad tobą, dominowania. Są impulsywni i nieodporni na stres. Nie umieją ponieść odpowiedzialności tylko wina obarczają ciebie.  Są niepewni siebie  i impuslyni.

Jak sobie poradzić z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami?

Najlepiej oprzeć się ich zawłaszczeniu emocjonalnemu. To jest proces i nie zadzieje się od razu. Gdy już zdasz sobie sprawę, że masz kłopot z rodzicami, najlepiej jeśli zaakceptujesz, że być może nei zmienisz ich zachowań, nie wpłyniesz na ich poglądy, ale masz wpływ jaką posatwę wobec nich przyjmiesz. 

Jeśli rodzice będą się zgłaszać do ciebie z problemem, znajdź dla nich chwilę i oceń czy możesz coś temu zaradzić czy nie i zdecyduj co robisz. Ceń czy twoja interwencja jest w rzeczywistości potrzebna.  Daj sobie czas. Idź na spacer, oddal się na chwilę o przemyśl dopuszczalny ewentualnie zakres twojej pomocy.

Bo inaczej całe życie będziesz tkwił w przekonaniu, że ty jesteś mniej ważny niż twoi rodzice. 

Foto. wykonane przez Annę Mioduszewską. Artykuł przygotowałam na podstawie książki Lindsay Gibson „Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców?” oraz artykułu w magazynie SENS 1/2021 pt „Stan nierównowagi”

Autorka CzasNaZiemi.PL

Kasia Nowosielska – Sielski Czas na Ziemi

Poczuj się sielsko na moim blogu!

Mam nadzieję, iż spodobał Ci się ten wpis. Jeśli chcesz mieć ze mną bardziej osobisty kontakt, możesz pozostać ze mną w bliższym kontakcie. Wyślę Ci od siebie  co jakiś czas mój sielski list, który Cię zmotywuje  do działania ale i da do myślenia. Chcesz być ze mną w kontakcie? Bo ja bardzo, z Tobą moja Droga Czytelniczko. Wystarczy, że klikniesz niżej. Czeka tam też na Ciebie prezent 

TAK, ZAPISUJĘ SIĘ

– polub stronę kasianowosielska.pl na Facebooku, jest tam sporo wartościowej treści o relacjach
– pooglądaj INSTAGRAMA przenieś się w mój świat dobrych relacji – nieskończony zbiór moich chwil szczęścia dnia (nie)codziennego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *