Przejdź do treści

Jak rozpoznać toksyczne relacje?

Toksyczni ludzie. Jak sobie z nimi poradzić i jak ułożyć relacje? Być może masz w rodzinie osoby, z którymi wolałabyś się nie spotykać. Nie widzieć ich w święta. Bo wysysają z Ciebie dobrą energię. Są toksyczne jak muchomor, nie umieją wspierać, tylko krytykują i nie idzie z nimi normalnie porozmawiać. Zwłaszcza gdy każda rozmowa kończy się awanturą. Wierz mi nie jesteś sama. Dużo osób ma w swoich rodzinach takie toksyczne osoby.

Ale dobra wiadomość jest taka, że masz wpływ na to jak zachowasz się wobec toksycznych osób. Masz wpływ na to czy się z nimi spotkasz czy nie. O ile zdarzają się w życiu takie sytuacje, na które wpływu nie masz, o tyle masz go na relacje.

O sytuacjach, na które nie masz wpływu mówię w tym filmie ⏬

➡️Być może jest to Twój ojciec, który krytykuje każdy Twój pomysł na siebie, na zmianę studiów, na rozwój zawodowy. Męką może być wysłuchiwanie gdy ktoś zaniża twoje poczucie własnej wartości.

➡️Być może jest to Twoja mama, która tylko pyta kiedy w końcu wyjdziesz za mąż, będziesz miała dzieci, kupisz mieszkanie? itd.

➡️Być może jest to teściowa, która cały czas narzeka, że tyle się musiała narobić i nikt jej nie pomógł

➡️Może męką dla Ciebie jest wysłuchiwanie wujków, którzy siedzą i piją przy stole i co raz serwują przaśne żarty typu „Czemu nie macie dzieci? A może nie wiecie  jak się je robi? Może trzeba pokazać?”

Toksyczne relacje w kontekście minimalizmu

Wiem, że w kontekście minimalizmu, dobrostanu psychicznego dużo mówi się o tym aby relacje z takimi osobami po prostu ucinać. I o ile jest to łatwo uczynić z ludźmi z pracy, ze znajomymi o tyle trudniej ci to zrobić w przypadku osób, z którymi łączą Cię więzy krwi.

Jasne, możesz zdecydować, że zwyczajnie w święta nie odwiedzasz rodziców teściów itd. Twoje prawo. Masz prawo spędzić święta w swoim domu. Prawda jest jednak taka, że nasze rodziny nie są totalnie toksyczne. One zazwyczaj są tylko trochę toksyczne a w innych aspektach pomocne, wspierające.

Kiedy relacje są toksyczne

  1. Kiedy w rodzinie jest przemoc domowa albo/także alkoholizm. Ojciec pije i bije a matka to ukrywa. Na pytanie „skąd te śiniaki” odpowiada, że spadała ze schodów
  2. Toksyczna rodzina jest wtedy gdy matka bierze wszytsko na siebie, cały ciężar utrzymainia domu. Pracuje ponad siły, aż w końcu nie wytrzymuje i pada. Zapada np. na zawał. Pamiętam jak o takiej sytuacji opowiadał dwa lata temu jeden z wolontariuszy „Szlachetnej paczki”

Jak rozpoznać toksyczne relacje?

👉To osoba, która manipuluje Tobą, zbiera informacje o Twoich słabościach aby w chwili Twojego niepowodzenia uderzyć w Ciebie jeszcze mocniej.

👉Toksyczne osoby stosują szantaż emocjonalny. Przyjmują pozycję kozła ofiarnego. Takiej osobie nie można zwrócić też uwago bo odbije pałeczkę i powie, że to ona jest ofiarą.

👉Toksyczni ludzie szukają też problemów, dramatyzują, obarczają Cię nimi.

Po rozmowie z toksycznymi osobami czujesz, że wszystko jest złe, zaczynasz wszystko widzieć w czarnych barwach. Z toksycznymi osobami ciężko jest dyskutować jeśli różnicie się poglądami.

Jednocześnie z toskycznymi osobami jest tak, że one się bardzo dobrze kamuflują. W rodzinie są tyranami a na zewnątrz przybierają maski łagodnych baranków.

Toksyczne osoby są zakompleksione, szukają poklasku po to aby pustki i ich braki się wypełniły.

Nie masz wyboru kto jest Twoim rodzicem. Masz wybór kogo bierzesz sobie za męża czy przyjaciela. Ale masz też wybór co do tego jak będziesz postępować z toksycznymi osobami.

Autorka CzasNaZiemi.PL

Mam nadzieję, iż spodobał Ci się ten wpis. Jeśli chcesz mieć ze mną bardziej osobisty kontakt, możesz pozostać ze mną w bliższym kontakcie. Wyślę Ci od siebie  co jakiś czas mój sielski list, który Cię zmotywuje  do działania ale i da do myślenia. Chcesz być ze mną w kontakcie? Bo ja bardzo, z Tobą moja Droga Czytelniczko. Wystarczy, że klikniesz niżej. Czeka tam też na Ciebie prezent 

TAK, ZAPISUJĘ SIĘ

– polub stronę Kasia Nowosielska-blog na Facebooku, jest tam sporo wartościowej treści o relacjach
– pooglądaj Instagrama przenieś się w mój świat dobrych relacji – nieskończony zbiór moich chwil szczęścia dnia (nie)codziennego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *