Przejdź do treści

Jak kłócić się mądrze z ludźmi o innych poglądach?

Jak kłócić się mądrze z bratem, który myśli inaczej niż ty? Jak rozmawiać z koleżanką, która ma inne poglądy niż ty na temat wyroku TK i aborcji? Przyznasz chyba, że łatwo jest siedzieć w gronie znanych ci ludzi, mających podobne poglądy w kwestiach świata, wyznania, rodziny czy zachowania. Przecież ludzie zazwyczaj w takich sytuacjach przy- takują sobie i spijają z dziubków. Nie zrozum mnie źle. Dobrze, że osoby o podobnych wartościach spotykają się, tworzą kręgi znajomych czy wspólnoty. Jest wówczas komfortowo i miło. Wypoczywa się.

MOJA NAJNOWASZA KSIĄŻKA O WYCHODZENIU Z KONFLIKTU

Są jednak takie sytuacje w życiu, gdy spotkasz się z ludźmi o zupełnie różnych światopoglądach. Najczęściej polem do takiej konfrontacji jest praca, gdy w pomieszczeniu stoją obok siebie dwa biurka. Jedno z nich może zajmować ortodoksyjny katolik, a drugie wojujący ateista. Być może rozmawiacie często ze sobą na tematy światopoglądowe, iskry idą i zaczynacie tak się obrażać, że nie jesteście w stanie wypić później ze sobą kawy czy siedzieć obok siebie na zebraniu. Być może zastanawiasz się jak wybrnąć z takiej sytuacji? Jak kłócić się mądrze?

Jak kłócić się mądrze w pracy?

Konflikty w pracy polegają w dużej mierze na ścieraniu się różnych poglądów, a także na różnicy zdań między szefem a podwładnym. Do mediacji pracowniczych podchodzą często osoby, które już złożyły pozew w sądzie przeciwko pracodawcy.Toteż konflikt jest dość mocno zaogniony. Dlatego gdy mam taką mediację — szef kontra pracownik — uważam za wielkie zwycięstwo sytuację, w której skłóceni ludzie osiągają porozumienie. Dla poszkodowanego pracownika dużą wartością jest już fakt, że szef albo nawet i dyrektor działu HR wysłucha jego żali i pretensji. Pracownik jest bowiem zawsze słabszą stroną w mediacji.

Jak kłócić się mądrze w rodzinie?

Ostatnie wydarzenia w naszym kraju sprawiają, że ludzie poróżnili się w rodzinach. Nie tylko w internecie trwa hejt. Małżonkowie maja inne zdanie na temat epidemii koronawirus, być może poróżniłeś się z członkami rodziny co do kwestii wyroku TK…Nie jest łatwo rozmawiać o tak delikatnych tematach aby się ostro nie poróżnić. W poniższym filmie na Youtubie daję ci pewne wskazówki jak kłócić się mądrze z osobami o innych poglądach, aby nie obrazić się na siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *