Przejdź do treści

Jak przestać hejtować w sieci?

„Takich lekarzy trzeba unicestwić. Niech się boją o siebie i bliskich. Ludzie skrzywdzeni będą się mścili i to okrutnie. Innego wyjścia nie ma. Wolę siedzieć w więzieniu na koszt podatnika, wiedząc, że gość który rozwalił swoim działaniem lub jego brakiem rodzinę, po prostu nie żyje”

albo

„Dawać im podwyżki a za co? Za to, że ludzi uśmiercają? Wielkie mi hrabiostwo. Wielki pan doktor z pretensjami zejdzie i obejrzy pacjenta bo zbadaniem tego co oni robią nazwać nie można. Wstyd! Ludzie umierają a oni nie ponoszą żadnych konsekwencji”.

Anonimowo łatwo wylać hejt

To komentarze internautów jakie pojawiły się kilka tygodni temu pod artykułem opisującym sytuację w szpitalu w Zawierciu. Na szpitalny oddział ratunkowy tamtejszej lecznicy trafiła młoda kobieta w ciąży. Miała rzekomo czekać za długo na pomoc lekarską i dostała udaru. Osobom czytającym ten artykuł chyba ulało i dali temu upust na forum internetowym. Wylali wszelkie żale, pretensje i wszystko inne co myśleli o lekarzach. Ja wiem, że nasza służba zdrowia nie domaga w wielu dziedzinach. Wiem, że kolejki, długie terminy a za prywatne wizyty trzeba płacić 400 zł.

Ale niedomagania personelu medycznego w szpitalach  i przychodniach nie usprawiedliwiają nikogo aby zostawiał na publicznym forum komentarze pełne jadu. Co więcej, autorzy tych wpisów podżegają publicznie do popełnienia przestępstwa. Wirtualna Polska na żądanie samorządu lekarskiego usunęła w końcu te niewybredne komentarze, ale jeśli doktorzy by się uprali, mogą wytoczyć ich autorom pozywy o naruszenie dóbr osobistych.

Komentując coś w sieci wcale nie jesteśmy anonimowi. To jest tylko mylne przekonanie, że siedząc we własnym domu, we własnym fotelu przed laptopem czy telefonem można mówić i pisać co się tylko podoba. Policja łatwo może namierzyć ip komputera i zidentyfikować autora nie wybrednych komentarzy.

Za hejt można mieć sprawę w sądzie

Hejt to forma rozładowania emocji, ale często też niewybredna rozrywka. Aż np. 96 proc. nastolatków uważa, że hejt to wyrażenie swojej opinii. Według raportu Global Dignity „Wilki i owce w internecie”  co siódma osoba, która sama była hejterem doświadczyła wcześniej cyberprzestępstwa. Ja nie uważam jednak aby hejt był formą wyrażania swego zdania. Jeśli ktoś ma problem z hejtem i wylewa swoje żale na forum internetowym, to przed napisaniem czegokolwiek niech  sobie zada pytanie czy to samo powiedziałby tej osobie w cztery oczy. Czy miałaby odwagę podejść do nieznajomej dziewczyny na ulicy i powiedzieć jej, że jest gruba?

Hejter chce zmienić świat

Jest część osób, które hejtują bo brakuje im po prostu zwyczajnie empatii. Ludzie nie są źli. Tylko myślą, że jak komuś napiszą np. pod filmem na yt, że jest gruby, to ta osoba weźmie się za siebie i schudnie. 

https://www.instagram.com/p/Bn9T9R8nrS5/

 Czytelnicy mojego bloga to osoby mądre i inteligentne. Wierzę, że Ty takich komentarzy w sieci nie zostawiasz. Nie mniej jednak jeśli masz dzieci a zwłaszcza wkraczające w wiek nastoletni, warto im tłumaczyć jak działa internet. Bo nastolatki są w nim dziś czasem zagubione. Dla nich selfie i liczba lajków na Ig pod zdjęciem bywa wyznacznikiem pozycji wśród rówieśników. Ostatnio specjaliści od medycyny estetycznej alarmują, że obserwują efekt selfie. Polega on na tym, że młodzi ludzie nieustannie robią sobie selfie. Obserwują później fotografię, rozkładają urodę na czynniki pierwsze po czym  zwracają się do chirurgów z prośbą o korektę nieistniejących wad. Widzą na swojej twarzy szereg niedoskonałości. Tymczasem lekarze twierdzą, że tych rzekomych wad w ogóle nie ma.

Nie dziwne jednak, że tak się dzieje skoro według badań nastolatki spędzają w internecie przeciętnie 4-5 godzin dziennie. Tu mają swoich znajomych, miłość, przyjaciół. W sieci dowiadują się czy są fajne czy beznadziejne. Jeśli nie rozumiesz dlaczego Twoje dziecko przejmuje się tym, że ktoś dostał mało lajków, to możesz być w błędzie. 

Jak przestać hejtować?

A jeśli Ty masz problem z hejtem i aż Cię ręka świerzbi aby napisać komuś w sieci jak Cię wkurza, to najlepiej nie oglądaj tej osoby, odlajkuj ją, zablokuj i zrób wszytsko co możliwe aby jej nie słuchać, nie oglądać. Nie porównuj się też innymi. Ja unikam tego jak mogę bo wiem, że porównywanie się z innymi jest projektowaniem na siebie czyjegoś życia a najczęściej są to mylne wyobrażenia. 

Autorka CzasNaZiemi.PL

Kasia Nowosielska – Sielski Czas na Ziemi

Poczuj się sielsko na moim blogu!

Mam nadzieję, iż spodobał Ci się ten wpis. Jeśli chcesz mieć ze mną bardziej osobisty kontakt, możesz pozostać ze mną w bliższym kontakcie. Wyślę Ci od siebie  co jakiś czas mój sielski list, który Cię zmotywuje  do działania ale i da do myślenia. Chcesz być ze mną w kontakcie? Bo ja bardzo, z Tobą moja Droga Czytelniczko. Wystarczy, że klikniesz niżej. Czeka tam też na Ciebie prezent 

TAK, ZAPISUJĘ SIĘ

– polub stronę kasianowosielska.pl na Facebooku, jest tam sporo wartościowej treści o relacjach
– pooglądaj INSTAGRAMA przenieś się w mój świat dobrych relacji – nieskończony zbiór moich chwil szczęścia dnia (nie)codziennego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *