Przejdź do treści

Dlaczego Kościół stwierdza nieważność małżeństwa?

Może zadajesz sobie czasem pytanie jakie są przyczyny rozwodu kościelnego. Nie ma takich. W Kościele Katolickim nie ma rozwodu, ale stwierdzenie nieważności małżeństw. Czyli de facto Kościół stwierdza, że zostało ono nie zawarte. Pewna adwokat, specjalistka od prawa kanonicznego wyjaśniła mi także, że wówczas dzieci pochodzące z takiego nie zawartego związku, są traktowane jako pochodzące z nieprawego łoża.

Dlaczego o tym piszę? Otóż pandemia koronawirusa, lockdowny okazały się być zgubne dla wielu małżeństw. Niby więcej czasu dla siebie, niby więcej w domu, a w rzeczywistość stres, zdalna nauka w szkole doprowadziły do częstszych kłótni. Kryzysów w małżeństwie. Wiele par, które nie były sobie w stanie poradzić z trudnościami, podjęło decyzję o rozwodzie. O rozwodzie cywilnym

Przyczyny „rozwodu kościelnego”

Wiele par chce uzyskać także stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim. Według statystyk przedstawionych w Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia AD 2019, wydanego w Warszawie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego ten, kto chce uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa nie ma z tym aż tak dużego problemu. Choć to długoletni proces.

W dokumentach kościelnych czytam, że w Polsce ponad 71 proc. spraw kończy się wyrokiem stwierdzającym nieważność (pro nullitate)małżeństwa. Są jednak takie diecezje, w których ten odsetek jest znacznie wyższy i przekracza nawet 90 proc. np. Ełk, Przemyśl, Sosnowiec

Stwierdzenie nieważności małżeństwa na tle psychicznym

Przyczyny rozwodu kościelnego nie istnieją. Bo jak już wspomniałam w prawie kanonicznym nie ma rozwodu kościelnego, ale jeśli już, to Kościół stwierdza nieważność małżeństwa. Jako jedną z częstszych z przyczyn stwierdzenia nieważności małżeństwa podaje się brak wystarczającego używania rozumu. To może nastąpić jeśli pojawi się choroba psychiczna czy niedorozwój umysłowy, pojawia się psychozy np. schizofrenia.

Ale to nie wszystko. Przyczyny „rozwodu kościelnego” a w zasadzie stwierdzenia nieważności małżeństwa to takę zaburzenia psychiczne niebędące chorobami psychicznymi, tj. nerwice czy patologii osobowości, niezdolności z przyczyn natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich – jako następstwo zaburzeń w sferze psychoseksualnej (nimfomania, homoseksualizm), ale też alkoholizm czy niedojrzałość emocjonalna.

Więcej o przyczynach współczesnych rozwodów cywilnych czy stwierdzeń nieważności małżeństwa znajdziesz w tym filmie. Ja adwokatem cywilnym ani kościelnym nie jestem, ale mam sporo obserwacji na mediacjach okołorozwodowych. Bo podczas nich rozmawia się niby o podziale majątku, ustaleniu opieki nad dziećmi czy alimentach, ale wychodzą też na jaw przyczyny kryzysu jaki zaistniał między dwojgiem ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *