Mowa jest srebrem, milczenie złotem. To banalne powiedzenie, ale jakże trudno identyfikowalne w codziennym życiu.Ludziom bardzo łatwo przychodzi użycie aparatu mowy.Bardzo ciężko zaś zastosować w praktyce aparat słuchu.

Nie  lubimy polityków bo się kłócą i przekrzykują. Rozmawiają w bardzo charakterystyczny sposób. Grupa polityków siedząca w studiu telewizyjnym łamie wszelkie zasady komunikacji. Jedna osoba mówi podczas gdy druga nawet nie próbuje wsłuchać się w jej intencje. Przygotowuje w myślach już swoją ripostę. Ci ludzie słyszą, owszem, ale nie słuchają się siebie wzajemnie.  Najczęściej przerywają sobie. Chociaż od dziecka są uczeni, że to nie kulturalnie. Może właśnie dlatego z tych rozmów w studiu redakcji telewizyjnej nigdy nie wychodzi nic konstruktywnego. Dlatego nie oglądam tego typu programów. Szkoda czasu.

Mówi się, że góra a w tym wypadku posłowie w Sejmie, odzwierciedla to co jest na dole. Czy my umiemy zatem rozmawiać? Kiedy trzeba podjąć trudny temat górę biorą emocje i nerwy.  Łatwo osądzamy innych, nie znając prawdziwych motywów ich działania. Oszczerstwa bardzo łatwo przechodzą nam przez gardło.

Konstruktywna dyskusja, na chłodno, to bardzo trudna sztuka. Warto ją jednak trenować. Dzięki niej w trakcie trudnych rozmów, mimo rozbieżnych punktów widzenia, jesteśmy w stanie wsłuchać się w siebie nawzajem i być może wypracować kompromis. Wyjść na przeciw oczekiwaniom drugiej strony i jednocześnie dostać co od niej w zamian.  Amerykanie mają na to bardzo ładne określenie „win-win”. Czyli każdy w sporze wygrywa.

Kompromis daje stronom bardzo dużo satysfakcji.  A historia naszego narodu uczy, że kłótnie, swawola i swary już nie raz zaprowadziły nas na manowce. Były chociażby przyczyną rozbiorów Polski. Ułatwiły też ingerencję obcych mocarstw w nasze wewnętrzne sprawy. Bo zawsze gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Historia to nauka, z której warto wyciągać wnioski na przyszłość.

You Might Also Like

Pięć drobnych gestów miłość, dzięki którym twój związek wzniesie się na wyżyny

Zamienić hejt na życzliwość

Share week 2019, czyli blogi które chętnie czytam i polecam.