O tym dlaczego inni tak nas drażnią

Gdy ktoś jest inny niż my i inaczej myśli, nie oznacza, że jest gorszy. Różnice ubogacają świat.

 

Każdy człowiek jest inny. Już od narodzenia, od poczęcia. Przychodzi na świat z inną pulą genów, wychowuje się w innym środowisku, ma rodziców o określonych poglądach, zdobywa inne doświadczenia życiowe. To są osobliwe wzloty i upadki, które wpływają na uformowanie jego światopoglądu.

Zrozumienie tego faktu zajęło mi trochę czasu. A na pewno pomogło w tym moje doświadczenie mediacyjne. Bo na co dzień jako mediator widzę czarno na białym jak ludzie różnie podchodzą do problemów.Inaczej postrzegają pewne sytuacje. Ba, dwoje ludzi potrafi zupełnie inaczej przefiltrować przez siebie zdanie wypowiedziane przez osobę trzecią. A to dlatego, że z punktu widzenia jednego człowieka ta trzecia osoba zadała pytanie a dla drugiego pytanie było twierdzeniem. Wszystko zależy od tego na którym wyrazie ktoś usłyszał akcent. Notabene często słyszymy tylko to co chcemy usłyszeć.

Dokonujemy innych wyborów

Im starsza jestem co raz mniej rzeczy dziwi mnie na tym świecie. Rzadziej bulwersuję się zachowaniami innych i przestaję wykrzykiwać „Jejku, jak można coś takiego zrobić?!”. Ano można, bo to że ja postąpiłabym inaczej w danej sytuacji, dokonałabym innego wyboru czy wogóle czegoś nie zrobiła, nie oznacza, że osoba, którą oceniam musi postępować tak jak ja.

Kiedyś mierzyłam innych swoją miarą. A teraz wiem, że ludzie postępują różnie. I ja nie mam monopolu na jedyne, słuszne postępowanie. Istoty ludzkie różnią się. Są introwertykami bądź ekstrawertykami, są mniej lub bardziej wrażliwi, jedzą mięso lub są weganami, są wierzący lub nie wierzący. Zresztą w przypadku tych ostatnich najbardziej zastanawiające jest czemu za inność często tak bardzo potępiają innych. Przecież Pan Bóg stworzył świat różnorodnie, stworzył różnych ludzi. Z różnym światopoglądem. Także tych nie wierzących w niego.

Tu przypomina mi się jedno z niedzielnych, internetowych kazań poświęconych uroczystości Chrystusa Króla, jakie wygłosił najsłynniejszy duchowny youtuba, czyli ojciec Adam Szustak. A powiedział, że nie chodzi o to aby przyjmować oficjalnie Jezusa na króla Polski tylko o to aby zakrólował on w naszym sercu. No cóż, wypowiedział twierdzenie bardzo niepopularne w kręgach wielu katolików. Ile to jadu się na tego dominikanina polało. W internecie życzliwi wyzwali go od najgorszych, od heteryków. Obrzucili błotem.I najbardziej bolesne jest to, że zrobili to ludzie wierzący. Gdzie tu jest miejsce na miłość chrześcijańską? Przecież ojciec Szustak ośmielił się ujawnić tylko  swoje zdanie, nieco odmienne od głoszonego w ówczesną niedzielę w większości kościołów.

Różnorodność ubogaca

Jeśli spotykamy kogoś innych poglądach lepiej z nim najpierw porozmawiać niż rzucać pod jego adresem oszczerstwa. Spojrzeć na niego ze zrozumieniem, z pewną dozą akceptacji. Zapytać go dlaczego myśli tak a nie inaczej. Określone postawy czy zachowania nie biorą się bez przyczyny. Jakże łatwo jest oceniać innych.Zaprzestanie tego czasem graniczy z cudem. Ileż łatwiej jest powiedzieć „Co to za zły i wstrętny człowiek”. A my przecież o tym człowieku często nic nie wiemy, nie znamy jego historii, doświadczeń życiowych,

Kiedy się  zastanawiam czemu ludzie się tak napinają, napuszają, że ktoś inny coś powiedział i przy okazji ich uraził, to myślę, że może niedobór witaminy D tak na nas działa. Za mało słońca wywołuje u nas frustrację. Dlatego wyluzujmy, nie napuszajmy się tak na innych. A już zwłaszcza teraz w okresie świątecznym warto trochę odpuścić i dążyć do pojednania.Podobno ten czas sprzyja pogodzeniu się.