Miarą klasy człowieka jest to jak reaguje na krytykę.

Nie ma sensu reagować atakiem na atak. Człowiek z klasą i inteligentny odpowie adwersarzowi tak, że zrobi mu się głupio.

Człowiek-orkiestra pożyczył pewnej posłance aby spróbowała seksu. Przekonywał, że dzięki temu pani posłanka poczuje motyle w brzuchu, rozluźni się jej w plecach a więc i  w głowie się poukłada

Fakt, owa pani posłanka też nie przebiera w słowach. Nie pamiętam akurat aby wypowiadała się niepochlebnie o człowieku-orkiestrze, ale na pewno nie raz zdażyło jej się zagalopować i obrażać czy to inne nacje czy osoby o innej orientacji seksualnej.

Stereotypowe myślenie o niezamężnych

Czy to jednak upoważnia człowieka-orkiestrę czy kogokolwiek innego do tego aby kierować pod jej adresem takie szowinistyczne stwierdzenia? Wypowiedzi, które aż trącą stereotypowym myśleniem przypisującym kobietom niezamężnym pewne braki.

We mnie,  jako kobiecie rodzi się sprzeciw na takie zagrywki. Poza tym nienawiść rodzi nienawiść.

Człowiek-orkiestra był nie raz krytykowany przez polityków partii rządzącej. Teraz dał upust swej złości. Miarą człowieka jest dla mnie to, jak reaguje na krytykę. Tak się robi sobie dobry marketing. Co więcej, to jest miara człowieka inteligentnego. Wybrnąć spod gradu krytyki tak aby nikogo nie obrazić a i jeszcze powiedzieć coś takiego aby krytykantom zrobiło się głupio.

Człowiekiem z klasą był dla mnie już nieżyjący biskup Stanisław Życiński. Zapytany kiedyś o to czy ma żydowskie pochodzenie, odpowiedział: „O ile mi wiadomo, Jezus też był Żydem”.

To był człowiek z klasą

Innym przykład to Stanisław Dąbrowski, pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Niestety także zmarł kilak lat temu.

Był mistrzem w prowadzeniu dialogu. Gdy się z kimś spierał, zawsze robił to z dużym taktem i inteligencją.

A to wielka sztuka, zwłaszcza gdy druga strona dyskusji nie przebiera w słowach i nie stosuje zasad fair play. Były sytuacje, kiedy miał ze swymi adwersarzami inne zdanie. Ale nigdy nie zdarzyło się, aby doszedł do takiego momentu, w którym nie było już sensu dalej rozmawiać.

Uważacie, że tak można się publicznie obrażać?

Jeśli uważasz ten wpis i blog za wartościowy polub mnie na Facebooku.