Przejdź do treści

Jak nawiązać rozmowę i zrobić piorunujące wrażenie na osobie, którą dopiero co poznajesz? Sprytnie i z klasą!

Dziś dzielę się z Tobą wiedzą jak skutecznie nawiązuję relację. Zdradzam jak nawiązać rozmowę z nowo poznaną osobą. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się jak zabłysnąć podczas rozmowy z nowo poznaną osobą, jak przyciągnąć ją do siebie, zapraszam Cię na wędrówkę po tajnikach konwersacji.

Wyobraź sobie, iż znalazłaś się na konferencji albo na przyjęciu. Trwa przerwa kawowa. Zaproszeni goście przemieszczają się między stoliczkami. Raz to nakładają serniczek a raz to ustawiają się w kolejce do ekspresu przygotowującego kawę z mleczną pianką. Do sali przez okna zaglądają promienie słońca, tworząc pasy na srebrzystym dywanie a ty chodzisz między tymi pasami jakby ćwicząc kroki do tanga angielskiego bo nikogo nie znasz na tym zacnym wydarzeniu. Wypadałoby podejść do kogoś, poznać, nawiązać relację i zadbać o ten networking. Przecież słyszałaś, iż jest najważniejszy

Ale jak nawiązać rozmowę i podejść do konkretnej osoby? Jak nie zaliczyć żadnej gafy i zainteresować kogoś swoją opowieścią? Jeśli jesteś nieśmiała i masz problem z nawiązywaniem znajomości, to wiedz, że nie jesteś na świecie jedyną taką zagubioną duszą. Wydaje ci się pewnie, że inni są przebojowi, otwarci, ekstrawertyczni i łatwiej im w życiu przez to. Otóż wyprowadzę Cię z błędu. Gross ludzi ma problem z nawiązywaniem relacji. Ale niektórym introwertykom idzie to całkiem sprawnie, ponieważ wytrenowali się w tym.

Sama należę do nieśmiałych osób. Ta nieśmiałość była moją zmorą w liceum, podczas pierwszych lat studiów. Kiedyś nie wiedziałam jak nawiązać rozmowę z obcą osobą. I pisze to osoba będąca jednocześnie dziennikarką i mediatorem. Czyli wykonuje zawody, w których powodzenie zależy od tego czy nawiążę dobry kontakt z ludźmi. Jeśli chcę napisać dobry artykuł do gazety czy na portal muszę bowiem zdobyć cenne informacje od innego człowieka. Jeśli zaś chcę  jako mediator zwaśnionym ludziom pomóc rozwiązać konflikt, muszą mi zaufać.

Lata praktyki nauczyły mnie pokonywać nieśmiałość i chować ją głęboko w sobie. I powiem Ci, iż w dużej mierze jakość relacji z drugim człowiekiem zależy od tego jakie zrobisz na nim pierwsze wrażenie. Potrafię też docenić drugą osobę, poszukać w niej dobra i powiedzieć jej to wprost.

Masz ochotę na więcej? Podpowiem Ci jak to zrobić. Są na to wypróbowane patenty.

Jak nawiązać rozmowę? – oto trzy kroki do niesamowitej konwersaacji

1. Porzuć sztampowe tematy

Wróćmy do przykładu z przyjęciem. Wyobraź sobie, że podchodzisz do jakiejś miło wyglądającej pani i mówisz

-Dzień dobry! Jak się pani miewa?

albo

-Czym się pani zajmuje? Skąd pani przyjechała?

Hm… Po chwili czujesz, że nie spina się Wam ta konwersacja i na końcu mówisz

-Pójdę po kolejną filiżankę kawy bo wyglada na to, że ta już mi się skończyła – ucinasz pogawędkę i odchodzisz.

Nie! Nie tędy droga. Powiem Ci, że to są jedne z najbardziej sztampowych a jednocześnie nudnych sposobów na nawiązywanie znajomości, relacji. To tak jak byś jechała na autopilocie i powtarzała schematyczne sformułowania.

Bo pomyśl. Na pytanie „Jak się masz?” i tak nie znana osoba odpowie Ci, że w porządku. Wiem, że to jest powszechny sposób na nawiązywanie relacji w USA czy w Hiszpanii. Ale mnie to przyprawia o ból głowy. Wszak jeśli ktoś pyta cię jak się masz, przecież nie odpowiesz mu, że fatalnie. Że dziecko w nocy nie spało, że ty jesteś nie wyspana.

Tak samo  pogrążające są konwersacje na temat pogody. Są o niczym. Często taka rozmowa się nie spina. Musisz udawać, że np. ktoś do ciebie napisał sms i chcesz mu odpowiedzieć albo tłumaczysz się, iż musisz wyjść do toalety. Krótko mówiąc takie rozmowy prowadzą do nikąd, są o niczym a ty opuszczasz wydarzenie z poczuciem zmarnowanego czasu, straconych szans na nowe znajomości.

Tymczasem zasługujesz na to aby nawiązywać głębsze relacje. Aby ludzie postrzegali Cię jako świetnego rozmówcę. I to dotyczy nie tylko nawiązywania nowych znajomości. Warto też dbać aby podnosić poziom relacji z rodziną, przyjaciółmi, kolegami w pracy czy szefem.

Najgorsze co możesz zrobić podczas rozmowy to silić się na ekstrawertyzm jeśli masz naturę introwertyczną. 

2. Użyj tematów kontekstowych

  • Czy jesteś na tej konferencji pierwszy raz?
  • Czy to nie jest wspaniałe miejsce?
  • Jak smakuje pańskie czerwone wino? Czy warto go skosztować?
  • Czy próbował Pan kawy z nowego ekspresu do kawy, który postawiono w korytarzu?
  • Skąd Pani zna gospodarza przyjęcia?

Urok tematów kontekstowych polega na tym, że one są zawsze inne bo jesteś w innym miejscu. A to miejsce łączy gości i zagadując ich o to możecie osiągnąć flow w rozmowie. Czyli stan w którym wasza rozmowa stanie się tak przyjemna, będzie płynąć niepostrzeżenie.  Nie poczujecie nawet wtedy jak szybko czas mija. 

3. Rozmawiaj o nowościach, o pasjach

-Jak pańskie danie? Postawiłam dziś na szaszłyka a jestem ciekawa czy warto było skosztować krokieta warzywnego – pytasz kogoś

Tu rozmowa może potoczyć się znacznie dłużej i przerodzić w głęboką pogawędkę. Ludzie wszak uwielbiają rozmawiać o jedzeniu, o swoich ulubionych potrawach, o tym na jakiej diecie są, o tym co jest zdrowe a co nie…

  • Co to za muzyka w tle? To jakiś nowy kawałek?
  • Tak wydaje mi się, iż od miesiąca albo od dwóch wiedzie prym na radiowych listach przebojów
  • Jejku musiałam coś przegapić. A przy okazji jakieś muzyki pan słucha na codzień?

I bum. Macie konwersację o pasji. Może się nawet okazać, iż macie wspólne zainteresowania.

Albo

-Niesamowita jest ta restauracja, nieprawdaż? Byłam tu już kilka razy i zawsze przywodzi mnie tu mój zmysł węchu, który uwielbia ten specyficzny zapach.

Rozmowa o lokalizacji sprawdzi się dobrze w każdej sytuacji. 

Tak samo

-Jakich ciekawych wykładów dziś Pan wysłuchał?

-Jakie merytoryczne treści wynosi Pani z tej koneferencji?

-Co Panią tu sprowadza?

Widzisz? Sposobów i odpowiedzi na pytanie „jak nawiązać rozmowę” aby uciec od nudnych tematów i nawiązać ciekawe znajomości, zaprezentować się dobrze jest wiele. Wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła. 

A Tobie jak idzie nawiązywanie relacji?

Mam nadzieję, iż spodobał Ci się ten wpis. Jeśli chcesz mieć ze mną bardziej osobisty kontakt, możesz zapisać się na newsletter. Wyślę Ci od siebie dwa razy w miesiącu list, który Cię zmotywuje  do działania ale i  da do myślenia. Chcesz być ze mną w kontakcie? Bo ja bardzo, z Tobą moja Droga Czytelniczko. Wystarczy, że klikniesz niżej .Czeka tam też na Ciebie prezent ⬇⬇⬇

Tak, zapisuję się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *